План мерапрыемстваў на 2020/2021 навучальны год

План  мерапрыемстваў па папулярызацыі беларускай мовы

на 2020/2021 навучальны год

 

Арганизацыйна-метадычныя мерапрыемствы

№ п/п Назва і форма мерапрыемства Тэрмін выканання Адказныя настаўнікі і выхавацелі
1. Абмеркаванне  на пасяджэнні МА плана работы па папулярызацыі і пашырэнні сферы выкарыстання беларускай мовы жнівень киркіраўнік МА, настаўнікі беларускай мовы і літаратуры
2. Планаванне тэматыкі пасяджэнняў метадыч-ных аб’яднанняў настаўнікаў-прадметнікаў, класных кіраўнікоў з улікам мерапрыемстваў па папулярызацыі беларускай мовы, гісторыі і культуры Беларусі. жнівень кіраўнік МА
3. Асвятленне работы па папулярызацыі і пашырэнні сферы выкарыстання беларускай мовы на сайце школы на працягу года кіраўнік МА, адказныя настаўнікі і выхавацелі
4. Стварэнне инфармацыйнага стэнда “Размаўляй са мной па-беларуску” на працягу года кіраўнік МА, педагог-арганізатар
5. Стварэнне экскурсійнай групы вучняў “Ляльказнаўцы” на працягу года Гункевіч Т.

Бародкіна А.В.

6. Папаўненне  экспанатамі музейнага кутка беларускай лялькі на працягу года Каламіец А.Я.

Казіміраў А.І.

7. Папаўненне бібліятэчнага фонду беларускамоўнымі выданнямі на працягу года бібліятэкар

Работа з вучнямі

№ п/п  

Назва і форма мерапрыемства

Тэрмін выканання Клас Адказныя настаўнікі і выхавацелі
1. Тэматычная гадзіна

“Дзень беларускай пісьменнасці 2020”

03.09 10 “А”

 

Звяркова А.Р.

 

2. Літаратурная гасцёўня “Жанчыны ў гісторыі Беларусі” 10.09 10 “Б”

 

Аляксеева В.П.
3. Конкурс чытальнікаў

“Трапяткое беларускае слова”

17.09 9 “А”

 

 Ганчарова В.А,

 

4. Віктарына : “Зямля блакітных рэк і азёр”

 

24.09 9 “Б”

 

Волкава Н.М.

 

5. Літаратурна-музычная кампазіцыя “Прымі падзяку, настаўнік!” 01.10 8 “А”

 

Намеснікава С.Л.
6. Інтэлектуальная гульня

“З родным словам круглы год”

08.10 8 “Б”

 

Нягіпава А.А.

 

7. Акцыя  “Ад чыстага сэрца простымі словамі” 15.10 7 “А”  

Мішкевіч Н.У.

 

8. Віктарына   “На хвалях літаратуры” 22.10 7  “Б” Пякарская Т.М
9. Паэтычная мазаіка “Быў.  Ёсць. Буду”, прысвечаная 90-годдзю з дня нараджэння Уладзіміра Караткевіча 29.10 6 “А”

 

Канева І.А.
10. Літаратурнае падарожжа «Шляхамі Яна Скрыгана» 12.11 6 “Б” Грыцанава Г.В.
11. Літаратурнае знаёмства «На творчай арбіце Андрэя Макаёнка», прысвечанае 90- годдзю з дня нараджэння пісьменніка 19.11 5 “А”

 

 Шлапакова А.М.
12. Моўны турнір “Якія знаёмыя назвы і словы, якая цудоўная родная мова!” 26.11 5 “Б” Лугавая Н.С.

 

13. «Святло яго слова», да 80-годдзя з дня нараджэння Міколы Арочкі 03.12 4 “А”

 

Мельнік Т. В.

 

14. Віктарына “Знакамітыя беларусы” 10.12 4 “Б”  Копченова А.А.

 

15. Літаратурныя хвіліны “Гучыць паэзія ў душы” 17.12 3 “А”

 

Фралова В.м
16. Конкурс-вандроўка

“ У свет нашых продкаў”

24.12 3 “Б” Рабчыкава Ю.Г.
17. Інформ-дайджэст

“Дзве мовы сталі блізкімі мне змалку”

14.01 2 “А”

2 “Б”

Казачэнка А.С.

Раманоўская А. І.

18. Літаратурнае падарожжа «Выхаванне казкай» 21.01 1 “А”

1 “Б”

Цімафеева В.В.

Каржова В.В.

19. Вусны часопіс “Па старонках творчасці славутага пісьменніка”, прысвечаны 100-годддзю з дня нараджэння Івана Шамякіна 28.01 10 “А” Брукштус Т. Г.

 

20. Літаратурная гадзіна-партрэт “Беручы – аддаваць”, прысвечаная 85-годддзю з дня нараджэння Янкі Сіпакова 04.02 10 “Б”

 

Шылава Ю.Г.

 

21. Вусны часопіс “Генiй свайго часу…”, прысвечаны 100-годддзю з дня нараджэння Івана Мележа 11.02 9 “А”

 

Яловік А.В

 

22. Віктарына “Беларусь сінявокая” 18.02 9 “Б”

 

Маліноўская С.М.
23. Свята“Гучы, мая родная мова”, прысвечанае міжнароднаму дню роднай мовы

Акцыя “Гаворым па-беларуску”

 

 

21.02 6-10 класы Класныя кіраўнікі

Выхавацелі

Настаўнікі

Бібліятэкар

24. Інтэлектуальны конкурс “У свеце роднага слова” 25.02 8 “А”

 

Маркава А.М.

 

25. Конкурс-вандроўка “ У свет нашых продкаў” 04.03 8 “Б”

 

Бародкіна А.В.
26. Гульня-падарожжа “Родная мова – цудоўная мова” 11.03 7 “А”

 

Герасімава Г.В.
27. Літаратурная гадзіна “Смеху ачышчальная сіла”, прысвечаны 125-й гадавіне з дня нараджэння Кандрата Крапівы, 18.03 7  “Б” Сімон Т. М.
28. “Святло далёкай зоркі” – літаратурная старонка да 135-годдзя з дня нараджэння Змітрака Бядулі 25.03 6 “А”

 

Кавалёва Т.У.
29. Інтэрактыўная гульня “Мая Беларусь”

 

08.04 6 “Б” Гункевіч Т.А.
30. “Турнір знаўцаў народнай мудрасці” 15.04 5 “А”

 

Зуева В.П

 

31. «Беларуская казка – розуму падсказка» – літаратурны ералаш 22.04 5 “Б” Стрыжанава С.М.
32. Паэтычная гадзіна «Роднай мовы гучаць пералівы» 29.04 4 “А”

 

Казырыцкая В.С.
33. Гульня “Таямнічыя словы” 06.05 4 “Б” Барзык.Н.І
34. Конкурс знаўцаў загадак, прыказак і прымавак 13.05 3 “А”

3 “Б”

Гагахава Л.А.

Прэабражэнская А.В.

 

35. Свята “Беларускія народныя гульні” 20.05 2 “А”

2 “Б”

Малунова Т.М.

Марчанка В.В.

36. Віктарына   “Па старонках беларускіх казак” 27.05 1 “А”

1 “Б”

Мацэнка Н.В.

Падпратава Т.С

Работа з бацькамі

№ п/п Назва і форма мерапрыемства Тэрмін выканання Адказныя настаўнікі

і выхавацелі

1. Прапаганда беларускай мовы на

бацькоўскіх сходах

На працягу года Настаўнікі

Выхавацелі

2. Запрашэнне бацькоў на пазакласныя мерапрыемствы, прысвечаныя роднай мове На працягу года Класныя кіраўнікі Выхавацелі

 

3. Выпуск  інфармацыйных лістовак для бацькоў  “Як пачаць размаўляць па-беларуску?” На працягу года Настаўнікі беларускай мовы і літаратуры

 

4. Бацькоўскі сход “Як пачаць размаўляць па- беларуску ў сваёй сям’і” Кастрычнік

 

Класныя кіраўнікі, настаўнікі беларускай мовы
5. Бацькоўская гасцёўня “Сямейныя святы ў нацыянальных традыцыях” Снежань

 

Педагог –арганізатар

Настаўнікі

Выхавацелі

6. Сумесны выпуск зазеты “Родная мова” люты Настаўнікі беларускай мовы

 

 

 

 

Обсуждение закрыто.